صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
به روایت سلمان فارسی (رض)
حدیث اول
امام صادق (ع) از پدران گرامی خود نقل کرده كه سلمان فارسى سه روز پس از دفن پیامبر (ص) خطبه‌اى بدین شرح ایراد نمود:اى مردم! كلام مرا گوش كرده سپس در باره‌اش اندیشه كنید، بدانید كه به من علم فراوانی داده شده که اگر همه ی آنچه را که درباره ی فضائل أمیر المومنین (ع) می دانم برای شما بگویم، گروهى از شما خواهید گفت: او دیوانه شده و گروهى خواهید گفت: خدایا قاتل سلمان را بیامرز.

بدانید كه شما را تقدیراتى است كه پیش‌آمدهاى گوناگونى در پى آن مى‌آید، و این را بدانید كه علم منایا (مقدّرات) و علم بلایا (گرفتاریها) و میراث وصایا (سفارشات پیامبر ص) و فصل الخطاب و اصل و ریشه أنساب (نسبهاى مردم)، نزد علىّ بن ابى طالب (ع) است.همانند هارون بن عمران‌ نزد موسى (ع) که رسول خدا (ص) به او فرمود: «تو وصىّ من در أهل بیتم، و جانشین من در امّتم هستى، و نسبت تو به من همچون نسبت هارون است به موسى»، ولى افسوس كه شما شیوه قوم بنى اسرائیل را پیش گرفته و آگاهانه راه خطا را پیمودید. به خدا سوگند كه قدم جا پای بنى اسرائیل خواهید شد!

سوگند به خدایى كه جان سلمان در دست اوست، اگر خلافت را به علىّ می سپردید، هر آینه روزی از آسمان و زمین اطراف شما را فرا مى‌گرفت، تا آنجا كه اگر پرندگان را فرا می خواندید، در آسمان دعوت شما را اجابت مى‌كردند و اگر ماهیان دریا را فرا می خواندید بسوی شما می آمدند و دیگر هیچ دوست و ولیِّ خدا فقیر نمی شد و هیچ سهمی از فرائض الهى از بین نمى‌رفت، و هیچ دو نفرى در حكم خدا اختلاف نمى‌كردند، ولى افسوس كه شما مخالفت نموده و خلافت را به دیگرى سپردید، پس در انتظار گرفتارى و بلا باشید، و امید آسایش نداشته باشید، من حقیقت امر را براى تك تك شما روشن ساختم، پس بدانید از امروز به بعد رشته دوستى میان من و شما بریده شد.

دست از دامن آل محمّد (ص) بر ندارید، زیرا تنها ایشان راهنماى به سوى بهشت، و دعوت کنندگان به آن در روز قیامت خواهند بود. بر شما باد به امیر المؤمنین علىّ بن ابى طالب (ع)، كه به خدا سوگند ما به دفعات در حضور پیامبر (ص) تحت عنوان ولایت و امیر مومنان بودن بر او سلام کردیم و پیوسته رسول خدا (ص) با تأكید ما را بدان كار وامى‌داشت، حال مردم را چه شده با علم به فضائلش بر او حسد مى‌برند؟! عاقبت حسادت قابیل بر هابیل كشتن او بود و قوم بنى اسرائیل كارشان به كفر و ارتداد كشید، پس کار این أمّت نیز مانند بنی إسرائیل خواهد بود ...(الإحتجاج على أهل اللجاج(للطبرسی) ج  1  ص 110)

حدیث دوم
امام صادق (ع) روایت کرده كه سلمان فارسى خطبه‌اى خواند که در آن خطبه گفت:اى مردم! سخن مرا گوش داده و سپس در باره‌اش اندیشه كنید، براستی که به من علم فراوانی داده شده که اگر همه ی آنچه را که می دانم برای شما بگویم، گروهى خواهند گفت: او دیوانه شده و گروهى دیگرخواهند گفت: خدایا قاتل سلمان را بیامرز.

بدانید كه شما را تقدیراتى است كه پیش‌آمدهاى گوناگونى به دنبال آن است، و این را بدانید كه علم منایا (مقدّرات) و علم بلایا (گرفتاریها) و علم وصایا (سفارشات پیامبر ص) و فصل الخطاب، نزد علىّ بن ابى طالب (ع) است.همانند روش هارون بن عمران‌ که رسول خدا (ص) به او فرمود: «تو وصىّ من، و جانشین من در خاندانم هستى، همچون نسبت هارون به موسى»، ولى افسوس كه شما شیوه پیشینیان را در پیش گرفته و راه خطا را پیمودید. سوگند به خدایى كه جان سلمان در دست اوست كه قدم جا پای بنى اسرائیل خواهید شد!

اگر خلافت را به علىّ می سپردید، هر آینه روزی از آسمان و زمین اطراف شما را فرا مى‌گرفت، پس در انتظار گرفتارى و بلا باشید، و امید آسایش نداشته باشید، من حقیقت امر را براى تك تك شما روشن ساختم، پس بدانید از امروز رشته دوستى میان من و شما بریده شد.(رجال الكشی - إختیار معرفة الرجال  ص 20)
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات