صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ذکر فضائل در شورای شش نفره به روایت امام باقر(ع)
عمرو بن شمر از جابر بن یزید جعفىّ و او از امام باقر علیه السّلام نقل نموده كه فرمود: هنگامى كه زمان وفات عمر بن خطّاب فرا رسید و امر خلافت را به شورى مقرّر نمود به دنبال شش نفر كه علىّ بن ابى طالب علیه السّلام و عثمان بن عفّان و زبیر بن عوّام و طلحة بن عبید الله و عبد الرّحمن بن عوف و سعد بن ابى وقّاص بودند فرستاد و دستور داد كه آنان در اطاقى نشسته و در پیرامون خلافت با هم مشاوره كرده، و از میان خودشان یكى را كه سزاوارتر و اولى‌تر مى‌بینند انتخاب نمایند، و از آن مكان بیرون نروند تا با یكى بیعت كنند، و هر گاه یك یا دو نفر در طرف اقلّیّت واقع شده و از موافقت اكثریّت و بیعت آن كسى كه از طرف اكثریّت انتخاب مى‌شود امتناع نمایند، كشته شوند. و در نهایت مجلس به نفع عثمان تمام شد. پس هنگامى كه أمیر المؤمنین علیه السّلام تلاش جمع را در بیعت عثمان دید، براى اتمام حجّت و روشن شدن حقیقت برخاسته و فرمود: گفتار مرا بشنوید و چنانچه آن حقّ و درست بود بپذیرید و اگر باطل و نادرست بود آن را انكار كنید.

سپس فرمود: شما را به خدا سوگند! همان خدایى كه بر صدق و كذب شما عالم است آیا در میان شما جز من كسى هست كه بر دو قبله نماز گزارده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه دو بار بیعت كرده باشد، یكى بیعت فتح، و دیگرى بیعت رضوان؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه برادرش مزیّن به دو بال در بهشت باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه عمویش سیّد الشّهداء باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه همسرش بانوى زنان عالمیان باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه دو فرزندش دو فرزند رسول خدا صلّى الله علیه و آله بوده و آن دو آقاى جوانان بهشتى باشند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه ناسخ را از منسوخ قرآن تشخیص دهد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه خداوند رجس و ناپاكى را از او دور ساخته و او را پاك مطهّر گردانیده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه جبرئیل را در مثال دحیة الكلبىّ دیده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه در حال ركوع زكات داده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در روز خیبر چشمانش را مسح کرده و پرچم را به او داده باشد و پس از آن دیگر هیچ گرمى و سردى را نبیند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله او را در غدیر خمّ به أمر خداوند با دست مبارك خود بلند كرده و بفرماید: «هر كه من مولاى اویم على مولاى اوست، خداوندا با دوست او دوست و با دشمن او دشمن باش»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه برادر رسول خدا صلّى الله علیه و آله در حضر و رفیق او در سفر باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه در غزوه خندق با عمرو بن عبد ودّ نبرد كرده و او را بقتل برساند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در باره‌اش فرموده باشد: «تو در نزد من همچون هارون در نزد موسى مى‌باشى جز آنكه پس از من پیامبرى نباشد»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه خداوند او را در ده آیه از قرآن؛ مؤمن خوانده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه از رسول خدا صلّى الله علیه و آله مشتى خاك گرفته و آن را بر روى كفّار انداخته و آنان تار و مار شوند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه فرشتگان در روز جنگ احد با او ایستادگى نموده تا همه كفّار فرار كردند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه دِین رسول خدا صلّى الله علیه و آله را ادا كرده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه هنگام وفات رسول خدا صلّى الله علیه و آله حضور داشته باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه هنگام وفات رسول خدا صلّى الله علیه و آله حضور داشته باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله را غسل داده و كفن و دفن كرده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه سلاح و پرچم و انگشتر رسول خدا صلّى الله علیه و آله را به إرث برده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله طلاق همسرانش را بدست او سپرده باشد؟ گفتند: نه.


فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله او را بر دوش خود سوار کرده باشد تا بت های بالای در کعبه را بشکند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه در جنگ بدر منادى از آسمان نام او را ندا كرده باشد كه‌ «لا سیف إلّا ذو الفقار و لا فتى إلّا علیّ» ؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه همراه رسول خدا صلّى الله علیه و آله مرغ بریان‌شده‌ اى كه به هدیّه براى آن حضرت آورده بودند تناول كند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد كه: «تو پرچمدار من در دنیا و آخرتى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه براى نجواى رسول خدا صلّى الله علیه و آله صدقه‌ اى را پیش فرستاده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه نعلین رسول خدا صلّى الله علیه و آله را دوخته باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد: «من برادر تو و تو برادر من هستى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد: «تو محبوب ترین خلق نزد من و راستگوترین ایشان هستى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه صد دلو آب را در برابر صد دانه خرما بكشد و آن را به رسول خدا صلّى الله علیه و آله بخوراند و خود گرسنه باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه جبرئیل و میكائیل و اسرافیل همراه با سه هزار فرشته دیگر در جنگ بدر بر او سلام كرده باشند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه چشمان رسول خدا صلّى الله علیه و آله را [هنگام وفات‌] بر هم نهاده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا قبل از من كسى در میان شما هست كه خداوند را به یگانگى شناخته باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه پیش از همه بر رسول خدا صلّى الله علیه و آله وارد شده و آخر همه از نزد او خارج شود؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه پس از قدم زدن با رسول خدا صلّى الله علیه و آله و گذر بر باغى بگوید: چه باغ زیبایى! و آن حضرت به او بفرماید: «و باغ تو در بهشت زیباتر از این است» و این سخن پس از گذر از سه باغ از جانب آن رسول گرامى تكرار شود؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو گفته باشد: «تو نخستین فردى هستى كه به من ایمان آورده و تصدیقم کردى، و تو نخستین فردى هستى كه به روز قیامت بر حوض بر من وارد خواهى شد»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه دست او و همسر و دو پسرش را گرفته باشد و براى مباهله با مسیحیان اهل نجران همراه خود ببرد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در باره او به انس گفته باشد: «اوّلین فردى كه از این در بر شما وارد شود، أمیر المؤمنین و آقاى مسلمین، و اولی تر از مردم به آنهاست» و انس بگوید: خدایا آن فرد را مردى از انصار قرار بده، و من وارد شوم و رسول خدا صلّى الله علیه و آله بفرماید: «اى انس تو اوّلین مردى نیستى كه قوم و خویش خود را دوست دارد»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه آیه: إِنَّما وَلِیُّكُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا- إلخ در باره او نازل شده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه خداوند آیه: إِنَّ الْأَبْرارَ یَشْرَبُونَ مِنْ كَأْسٍ كانَ مِزاجُها كافُوراً تا آخر را در باره او و فرزندانش نازل كرده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه خداوند آیه: أَ جَعَلْتُمْ سِقایَةَ الْحاجِّ وَ عِمارَةَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ كَمَنْ آمَنَ بِاللهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ جاهَدَ فِی سَبِیلِ اللهِ لا یَسْتَوُونَ عِنْدَ اللهِ‌ را در باره او نازل كرده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله او را هزار كلمه تعلیم كرده باشد، كه هر كلمه از آنها مفتاح‌ و كلید هزار كلمه دیگر باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در روز طائف با او نجوى کرده باشد و أبو بكر و عمر به آن حضرت عرض كنند: اى پیامبر شما تنها با علىّ نجوی كردى نه با ما، و پیامبر به آن دو بفرماید: «من از خود با او نجوى نكردم بلكه خداوند مرا به این کار امر كرد»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله را از مِهراس سیراب ساخته باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد: «تو از همه مردم در روز قیامت به من نزدیكترى، و به واسطه شفاعت تو به تعداد افراد قبیله ربیعه و مضر ( این دو قبیله را برای تعداد زیاد مثال می زنند ) وارد به بهشت گردند»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد: «اى علىّ (در روز قیامت) هر گاه من لباس جدید پوشم تو نیز ملبّس به لباس جدید گردى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در باره او فرموده باشد: «تو و شیعیانت در روز قیامت رستگار و فائز خواهید بود»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در باره‌اش فرموده باشد: «دروغ مى‌گوید كسى كه پندارد مرا دوست دارد در حالى كه علىّ را دشمن مى‌دارد»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد: «هر كس این پاره های تن مرا دوست بدارد مرا دوست داشته، و هر كه مرا دوست بدارد در اصل خدا را دوست داشته است» و از آن حضرت پرسیده شد: اى رسول خدا، منظور شما از پاره های تن كیست؟ فرمود: «علىّ، و حسن، و حسین و فاطمه»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد: «تو بهترین بَشَر پس از پیامبران مى‌باشى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد: «تو فاروقى، كه میان حقّ و باطل را جدا مى‌كنى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او فرموده باشد: «تو از لحاظ كردار و عمل در روز قیامت از همه خلائق پس از انبیاء برتر و افضل مى‌باشى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله كساء خود را بر او و همسر و دو فرزندش كشیده و فرموده باشد: «خدایا من و اهل بیتم را به سوى خود فرا خوان نه به آتش»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه براى رسول خدا صلّى الله علیه و آله در غار؛ آذوقه فرستاده و از اخبار باخبرش ساخته باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو برادر و وزیر و همراه من از اهل من هستی»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو اقدم امّت در اسلام و افضل آنان در علم و از همه حلیم و بردبارترى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه پهلوان یهودى مرحب را در روز خیبر با نبرد تن به تن از پاى در آورده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله اسلام را بدو عرضه دارد و او تا كسب تكلیف از پدر خود مهلت طلبد و پیامبر بدو فرماید: آن بصورت امانت نزد تو باشد، و من بگویم: چنانچه آن امانت است پس من اسلام آوردم؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه درب خیبر را یك صد ذرع حمل نموده و پس از فتح قلاع خیبر چهل نفر هم نتوانند آن را بدوش كشند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه آیه: یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذا ناجَیْتُمُ الرَّسُولَ فَقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیْ نَجْواكُمْ صَدَقَةً در شأن او نازل شده و من بودم كه صدقه را تقدیم نمودم؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در باره‌اش فرموده باشد: «هر كه على را دشنام دهد مرا دشنام داده، و هر كه مرا دشنام دهد ، خداوند را دشنام داده است»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: « منزل من در بهشت روبروى منزل توست»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «هر كه با تو بجنگد با خدا جنگیده، و هر كه با تو دشمنى كند با خداوند دشمنى ورزیده»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه هنگام هجرت پیامبر به مدینه در بستر آن حضرت بخوابد و جان خود را در برابر هجوم مشركین براى قتل آن جناب فدا كند؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو پس از من اولی ترین مردم به امّت من هستى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو روز قیامت در قسمت راست عرش بوده و خداوند دو لباس به تو خواهد پوشاند؛ یكى سبز و دیگرى سرخ»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه هفت سال و چند ماه پیش از همه مردم نماز گزارده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «من بروز قیامت دست به دامن خداوند خواهم بود و آن نور است، و تو دست بدامن من خواهى بود و اهل بیت من دست به دامن تو خواهند بود»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو مانند خود منى، و دوستى تو دوستى من و دشمنى با تو دشمنى با من است»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «ولایت تو همچون ولایت من است، این عهدى است كه خداوند با من گذارده و مرا مأمور به ابلاغ آن فرموده است»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در باره او فرموده باشد: «بار خدایا او را براى من یار و پشتوانه و یاور ساز»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «مال و ثروت رهبر ستمكاران و تو پیشواى اهل ایمانى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در باره او فرموده باشد: «حتما بسوى شما فردى را مى‌فرستم كه خداوند قلب او را به ایمان آزموده است»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو انارى خورانده و فرموده باشد: «این از انارهاى بهشت است كه جز پیامبر یا وصىّ پیامبر هیچ كس حقّ خوردن آن را ندارد»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «هر چه از خدا درخواست نمودم عطا فرمود، و هر چه دعا كردم مانند همان را براى تو نیز مسألت نمودم»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو از همه به دستورات الهى فرمانبرترى، و به عهد خدا وفادارترى، و در احكام قضا از همه عالمترى، و در تقسیم به مساوات از همه برترى، و از همه در نزد خداوند لایق ترى»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «فضل و برترى تو بر این امّت در مثال همچون فضیلت خورشید بر ماه بوده، و همچون فضیلت ماه بر ستارگان است»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «اى علىّ، خداوند دوستدار تو را به بهشت‌ و دشمن تو را به جهنّم مى‌فرستد»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «مردمان از درختان گوناگونند و من و تو از یك درختیم»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «من آقاى بنى آدم مى‌باشم و تو آقاى عرب هستى و هیچ فخرى نیست»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه خداوند رضایت خود را از او در دو آیه از قرآن بیان داشته باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «موعد تو، موعد من است و موعد شیعیان تو نزد حوض است، در هنگامى كه همه أمتها در هراسند و میزان بر پا شده »؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در باره‌اش فرموده باشد: «خداوندا من او را دوست دارم تو نیز او را دوست بدار، خداوندا من او را به تو مى‌سپارم»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو حجّت مردمانى، پس ایشان را به اقامه نماز، و پرداخت زكات، و امر به معروف و نهى از منكر و برپائى حدود و تقسیم به مساوات راهنمایى و ارشاد نما»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله دست او را در روز غدیر خمّ بالا گرفته تا آنجا كه مردم زیر بغلش را ببینند و فرموده باشد: «بدانید كه این پسر عموى من و وزیر من است پس او را یارى نموده و خیر خواه او باشید و او را تصدیق نمائید زیرا ولی شماست»؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه آیه: وَ یُؤْثِرُونَ عَلى‌ أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ كانَ بِهِمْ خَصاصَةٌ وَ مَنْ یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ‌  در شأن او نازل شده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: شما را به خدا سوگند! آیا جز من كسى در میان شما هست كه فرشته وحى؛ جبرئیل یكى از میهمانان او باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به او حنوطى از حنوط بهشت عطا نموده و بفرماید: آن را سه قسمت كن، قسمتى را براى تحنیط من و قسمتى را براى دخترم فاطمه و باقى را براى خودت بردار؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه هر گاه خدمت پیامبر شرفیاب مى‌شد آن حضرت  او را تحیّت مى‌گفت و به نزدیك خود جاى داده و مرحبا مى‌فرمود، و اظهار بشاشت و شكفتگى در روى او مى‌نمود؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «من به روز قیامت به تو مباحات مى‌كنم وقتى كه انبیاء به اوصیاى خود مباحات مى‌كنند»؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله او را با سوره برائت به اذن خداوند به سوى مشركین اهل مكّه فرستاده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «هر آینه من به تو رحم مى‌كنم از حقد و كینه‌ اى كه در سینه این جماعت علیه تو پنهان است، و آن را تا پیش از مرگ من ظاهر نكنند، و پس از من مخالفت خود را با تو ظاهر سازند»؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «امیدوارم خدا امانت تو را ادا فرماید، امیدوارم خداوند ذمّه تو را پرداخت فرماید»؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو قسمت‌كننده آتش هستى، كسى را كه پاك است از آتش بیرون آورده و كفّار را در آتش رها مى‌كنى»؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه قلعه خیبر را فتح نموده و دختر مرحب یهودى را به اسارت تحویل رسول خدا صلّى الله علیه و آله داده باشد؟ گفتند: نه.

فرمود: آیا جز من كسى در میان شما هست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بدو فرموده باشد: «تو و شیعیانت بر سر حوض بر من وارد شوید، در حالى كه سیراب و خوشحال و سفید روى باشید، و دشمنان تو در حالى بنزد من آیند كه تشنه و سوخته و سیاه روى باشند»؟ گفتند: نه.

سپس أمیر المؤمنین علیه السّلام روى به اهل شورى كرده و فرمود: در صورتى كه همه آنچه گفتم مورد تصدیق شما بوده و بدان اقرار دارید و از فرمایش پیامبرتان بر شما آشكار گردید، پس رعایت تقواى خداوند واحد بى‌شریك را نموده، و از سخط و غضب و معصیت خداوند بپرهیزید، و از وصایا و عهود رسول خدا صلّى الله علیه و آله تخلّف نكرده، و حقوق الهى را رعایت نموده، و حقّ را به اهل آن واگذاشته و از سنّت پیامبرتان پیروى نمائید، زیرا اگر مخالفت كنید در اصل به خدا عصیان ورزیده‌اید، پس خلافت را به كسى كه سزاوارتر است واگذارید.

امام صادق علیه السّلام فرمود: آن جماعت پس از فكر و مشاورت با خود گفتند: ما به فضل او پى بردیم، و دانستیم كه او از همه به خلافت شایسته‌ تر است، ولى او مردى است كه هیچ كس را بر دیگرى تفضیل ندهد، و اگر او را خلیفه كنید شما و دیگر مردم را به یك نگاه مى‌نگرد، ولى بهتر است خلافت را به عثمان دهید زیرا او به همان میل می کند كه شما بدان میل دارید. پس امر خلافت را بدو واگذار نمودند!!.

منبع : الإحتجاج، الطبرسی ،ج  1، ص: 134
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات