صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
روز غدیر در آسمان ها
حدیث اول
حضرت رضا علیه السلام فرمود: هنگامى كه روز قیامت برپا شود، چهار روز را زینت می دهند همان طور كه عروس را برای حجله آرایش می كنند، گفته شد: این چهار روز كدام ایام هستند؟

فرمود: روز عید قربان، روز فطر، روز جمعه، و روز غدیر، اما روز غدیر در بین قربان و فطر و روز جمعه مانند ماه در بین ستارگان است،و آن همان روزیست كه ابراهیم علیه السلام از آتش نجات پیدا كرد و براى شكرگزارى آن روز را روزه گرفت. و آن همان روزیست كه خداوند دین را كامل گردانید زمانیکه حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله على علیه السلام را بعنوان نشانه برای مردم منصوب کرد و فضیلت و وصایت او را آشكار كرد، و آن روز را روزه گرفت.روز غدیر روز كمال است، و روزى كه شیطان رانده می شود، روزى كه در آن اعمال شیعیان و محبان آل محمد پذیرفته می گردد، و آن همان روزیست كه خداوند دین را كامل گردانید و اعمال مخالفین را رد می كند و آن‌ها را ناچیز می شمارد.

و آن همان روزیست كه جبرئیل علیه السلام كرسى كرامت الهی را در مقابل بیت المعمور قرار می دهد و بالاى آن می رود، و فرشتگان نزد وى جمع می شوند و بر محمد درود و تهنیت می فرستند و براى شیعیان على و ائمه علیهم السلام و محبان آنها  از بنی آدم ع استغفار می كنند.و آن همان روزیست كه خداوند كاتبان اعمال مردم را فرمان میدهد كه بمدت سه روز از روز غدیر از نوشتن اعمال دوستان اهل بیت و شیعیان آنها خوددارى كنند و چیزی بر علیه آنها ننویسند به احترام محمد و على و ائمه (ع ). و آن همان روزیست كه خداوند آن را براى محمد و آل او قرار داده .

و آن همان روزیست كه خداوند بر حال كسی كه در آن روز عبادت كنند و یا بر خود و اهل و عیالش و برادرانش انفاق نمایند می افزاید و او را از آتش آزاد می کند .و آن همان روزیست كه خداوند در آن روز سعى شیعیان را مشکور و گناهان آنها را مغفور و اعمال آنها را مقبول قرار میدهد . و آن روز برطرف شدن اندوه‌ها و فرو ریختن گناهان ، و روز عطاها و بخششهاست و روز نشر علم و روز مژده و بشارت و عید اكبر است، و روز استجابت دعا و روز موقف عظیم و روز پوشیدن جامه نیكو و درآوردن لباسهاى سیاه ، و روز شرط مشروط و روز زدودن غمها و روز گذشت از شیعیان گناهکار امیر المؤمنین علیه السلام است .

غدیر روزى است كه در آن نسبت به كارهاى خیر باید سبقت گرفت، و روزى است كه  باید بر محمد و آل محمد بسیار صلوات فرستاد و روز رضایت و روز عید اهل بیت  محمد علیهم السلام است و روز قبول اعمال و روز درخواست زیادی (از خدا) و روز استراحت مؤمنین ، و روز داد و ستد ، و روز دوستى و رسیدن به رحمت خداوند است.

روز غدیر روز پاكى و ترك گناهان بزرگ و کوچک و روز عبادت و افطار روزه‌داران است ، هر كسى در روز غدیر روزه‌دار مؤمنى را افطار دهد مانند این است كه هزار هزار را افطار داده باشد.غدیر روز تبریك و تهنیت است كه عده ای عده دیگر را تبریك میگویند و هر گاه مؤمنى برادرش را ملاقات كند میگوید: الحمد للَّه الذى جعلنا من المتمسكین بولایة امیر المؤمنین و الائمة علیهم السلام».

روز غدیر باید در چهره‌هاى مردم مومن تبسم كرد و با مؤمنین با روى گشاده گفتگو نمود، هر كس روز غدیر با برادران ایمانى خود با چهره خندان روبرو شود خداوند نیز روز قیامت با نظر رحمت به وى نگاه خواهد كرد، و هزار حاجت او را روا خواهد نمود، و براى او در بهشت قصرى از لؤلؤ سفید خواهد ساخت، و چهره‌اش را نورانى می‌كند.

غدیر روز زینت است، هر كس در روز غدیر خود را زینت كند خداوند خطاهای کوچک و بزرگ او را مى‌آمرزد، و فرشتگانی را مبعوث میكند که تا سال دیگر در چنین روزی براى او حسنات بنویسند، و درجات او را بالا برند، و اگر در آن سال بمیرد شهید مرده است، و اگر زنده بماند سعادتمند خواهد بود و کسی که در روز غدیر مؤمنى را اطعام كند مانند این است كه همه پیامبران و صدیقان را اطعام كرده باشد، و اگر به زیارت مومنی برود، خداوند هفتاد نور در قبر او روشن مى‌كند و قبرش را وسعت می‌دهد و روزى هفتاد هزار فرشته او را زیارت كرده و به بهشت مژده‌اش مى‌دهند.

در روز غدیر خداوند ولایت را بر اهل آسمان‌های هفت گانه عرضه كرد و اهل آسمان هفتم در این امر پیشدستى كردند، و خداوند به وسیله عرش آن را زینت داد، سپس آسمان چهارم پذیرفت خداوند به وسیله بیت المعمور آن را زینت داد، پس از آن آسمان دنیا این امر را پذیرفت خداوند آن را بوسیله ستارگان زینت داد.
بعد از این ولایت را بر زمینها عرضه داشت، مكه نخست منطقه‌اى بود كه پذیرفت و خداوند به وسیله كعبه آن را زینت داد. سپس مدینه پذیرفت و آن را به مصطفى محمد صلى اللَّه علیه و آله برترى داد، بعد از آن كوفه قبول كرد و آن را به امیر المؤمنین علیه السلام زینت داد.

بعد از آن بر كوه‌ها عرضه داشت نخست سه كوه از میان كوهها آن را قبول كردند: كوه عقیق، كوه فیروزه و كوه یاقوت از این جهت آن‌ها  كوههای این سه شدند و با فضیلت ترین جواهرات شناخته شدند. سپس كوه‌هاى دیگرى قبول كردند كه در آن‌ها معادن طلا و نقره پدید آمد، و هر كوهى كه اقرار نكرد و نپذیرفت از معادن و منافع خالى ماند و چیزى در آن نروئید، سپس بر آبها عرضه شد، هر آبى كه پذیرفت گوارا شد، و هر آبى كه قبول نكرد تلخ و شور شد.و در این روز ولایت  بر گیاهان عرضه شد، هر گیاهى كه قبول كرد شیرین و پاکیزه شد، و آن كه نپذیرفت تلخ گردید، سپس در این روز ولایت  بر پرندگان عرضه شد هر كدام از آنها كه قبول كردند فصیح و خوش صدا شدند، و هر كدام كه نپذیرفتند گنگ گردیدند.

مثال كسانى كه ولایت أمیرالمومنین (ع) را در روز غدیر پذیرفتند مانند فرشتگانی است كه آدم را سجده كردند، مثال كسانى كه ولایت أمیرالمومنین (ع) را در روز غدیر قبول نكردند مانند إبلیس است،و در این روز این آیه نازل شد: الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُمْ‌ و خداوند هیچ پیامبری را مبعوث نکرد مگر اینکه روز بعثت او مانند روز غدیر نزد او بوده و حرمت آنرا شناخته است زیرا وصیّ و خلیفه خود را برای امّتش در این روز منصوب کرد.(إقبال الأعمال (ط - القدیمة)    ج  1  ص 464)

حدیث دوم
احمد بن محمد بن ابى نصر بزنطى گوید: در خدمت حضرت رضا (ع) بودیم و مجلس پر از جمعیت بود ، در این هنگام راجع بروز غدیر گفتگوهائى پیش آمد، بعضى از حضّار در جلسه موضوع غدیر را منكر شدند.حضرت رضا (ع) فرمود: پدرم از پدرش روایت كرد كه روز غدیر در آسمان‌ مشهورتر از زمین است، خداوند متعال در فردوس اعلی قصرى ساخته كه یك خشت آن از طلا و خشت دیگر از نقره است ، در آن قصر صد هزار قبه از یاقوت سرخ، و صد هزار خیمه از یاقوت سبز میباشد. خاك آن از مشك و عنبر است، و در آن كاخ چهار نهر جارى است، نهری از شراب و نهری از آب و نهری از شیر و نهری از عسل و در اطراف آن نهرها درختان زیادى از انواع میوه‌ها غرس شده و پرندگانی که بدنشان از مروارید و بالهایشان از یاقوت است در بالاى شاخه‌هاى آن درختان با صداهاى مختلف می خوانند.

هر گاه روز غدیر فرا رسد أهل آسمان‌ها در این قصر گرد مى‌آیند و خداوند را تسبیح و تقدیس و تهلیل میكنند، پرندگان در آن آب غوطه میخورند و بال و پر خود را به آن خاك‌ها كه از مشك و عنبر است آغشته می کنند و زمانیکه ملائکه جمع می شوند ،آن پرندگان پرواز می کنند و آن خاکها را بر آنها می افشانند و در آخر روز از طرف فاطمه سلام اللَّه علیها هدایائى براى آنها نثار مى‌كنند.پس زمانیکه پایان آنروز فرا می رسد ندا می شوند که به جایگاه خود بازگردید که از خطا و لغزش ایمن شدید تا سال دیگر در چنین روزی و این بخاطر تکریم محمد ص و علی (ع) است.

سپس فرمود: اى فرزند ابو نصر هر جا هستى روز غدیر را در كنار قبر امیر المؤمنین حاضر شو ، زیرا خداوند در آن روز گناهان شصت ساله هر زن و مرد مؤمن و هر زن و مرد مسلمانی را مى‌آمرزد و دو برابر افرادى را كه در ماه رمضان و شب قدر و شب عید فطر از آتش آزاد کرده بود را آزاد می کند ، و انفاق یك درهم در آن روز مانند انفاق هزار درهم در روزهاى دیگر به برادران عارفت (به امامت ائمه) است.

در روز غدیر به برادران ایمانى خود مساعدت و كمك كن، و هر مرد و زن مومنی را خوشحال کن.سپس فرمود: اى اهل كوفه به شما خیر فراوانی داده شده، و شما از كسانى هستید كه خداوند قلب آنها را بر ایمان آزموده است و شما همواره مورد ستم و زورگویی و امتحان هستید ، و بلاهای زیادى بر سر شما می بارد ، ولى خداوند اندوه شما را برطرف میكند.به خداوند سوگند اگر مردم به فضیلت این روز معرفت یابند فرشتگان هر روز ده بار با آنها مصافحه می كنند، و اگر کراهت نداشتم که سخن بطول بیانجامد از فضیلت این روز و آنچه که خداوند در این روز به اهل معرفت به آن عطا می کند مطالب بیشماری بیان می کردم .(تهذیب الأحكام  ج 6  ص 24)

حدیث سوم
امام صادق ع می فرماید : روزه در روز غدیر خم معادل روزه ی تمام عمر دنیاست اگر کسی به اندازه تمام عمر دنیا زنده بماند و تمام آنرا روزه بگیرد ثواب آن به اندازه ثواب روزه در روز غدیر است و روزه روز غدیر نزد خداوند عز و جل معادل صد حج و صد عمره مقبول است و روز غدیر عید بزرگ الهی است و خداوند عز و جل هیچ پیغمبرى را مبعوث نکرده مگر آنكه این روز را عید گرفته است و حرمت آن را دانسته است و نامش در آسمان روز عهد معهود است و نامش در زمین روز میثاق مأخوذ و جمع مشهود است ...(تهذیب الأحكام (تحقیق خرسان)    ج 3   ص 143)

حدیث چهارم
رسول خدا «ص» فرمود: روز غدیر خم با فضیلت ترین عید امت من است و آن روزى است كه خداى تعالى مرا فرمان داد تا برادرم على بن ابى طالب را بعنوان نشانه براى امتم نصب كنم تا پس از من بوسیله او هدایت شوند و آن روزى است كه خداوند دین را در آن كامل كرد و نعمت را بر امتم تمام كرد و برایشان به دین اسلام راضی شد .سپس فرمود اى مردم براستى على از من است و من از على هستم او از طینت من خلق شده و بعد از من امام خلق است آنچه از سنت مورد اختلاف شود براى آنها بیان كند و او امیر مؤمنان و پیشواى روسفیدان و یعسوب مؤمنین و بهترین اوصیاء و شوهر سیده زنان عالمیان و پدر امامان هدایت شده است .ای مردم هر كه على را دوست دارد دوستش دارم و هر كه على را دشمن دارد دشمنش دارم هر كه بعلى پیوندد به او بپیوندم و هر كه از على ببرد از او ببرم هر كه به على جفا كند به او جفا كنم و هر كه با على دوستى كند با او دوستى كنم و هر كه با على دشمنی کند با او دشمنی کنم .

اى مردم من شهر حكمتم و على بن ابى طالب در آن شهر است و به شهر نیایند مگر از سوی درش . دروغ گوید هر كه گمان دارد مرا دوست دارد ولی با على دشمن است .اى مردم بدان كه مرا به نبوت مبعوث كرده و بر همه خلق برگزیده من على را بعنوان نشانه براى امتم در زمین منصوب نکردم تا آنكه خدا نامش را در آسمانها بلند كرد و ولایتش را بر ملائكه واجب نمود .(الأمالی( للصدوق)   ص  125)
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات