صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
(حرف - ط)
59- طلحة بن عبید اللّه تمیمى
(در سال 36 هجرى روز جمل در سن 63 سالگى كشته شده)- نامبرده در روز جمل براى أمیر المؤمنین علیه السّلام بحدیث غدیر شهادت داده و مسعودى در جلد 2 «مروج الذهب» ص 11 و حاكم در جلد 3 «المستدرك» ص 171 و خوارزمى در مناقب ص 112 و حافظ هیثمى در جلد 9 «مجمع الزواید» ص 107 و سیوطى در «جمع الجوامع» و ابن حجر در جلد 1 «تهذیب التهذیب» ص 391 (نقل از حافظ نسائى) و متقى هندى در جلد 6 «كنز العمال» ص 83 (نقل از حافظ ابن عساكر و در ص 154 نقل از مستدرك حاكم غیر از حدیث مناشده روز جمل) آنرا از او روایت نموده‌اند- و در مورد حدیث مزبور طرق بسیار دیگرى نیز در دست است كه عین الفاظ آنها در حدیث مناشده روز جمل خواهد آمد.

و حافظ عاصمى در «زین الفتى فی شرح سورة هل اتى» از محمّد بن ابى زكریا.از ابى الحسن محمّد بن ابى اسماعیل علوى از محمّد بن عمر بزاز از عبد اللّه بن زیاد مقبرى از پدرش از حفص بن عمر- عمرى- از غیاث بن إبراهیم از طلحة بن یحیى از عموى او عیسى از طلحة بن عبید اللّه روایت نموده كه پیغمبر صلّى اللّه علیه و آله فرمود: هر كس كه من مولاى او هستم على علیه السّلام مولاى او است.

و ابن كثیر در جلد 7 «البدایة و النهایه» ص 349 حدیث غدیر را با ذكر سند بلفظ براء بن عازب روایت نموده؛ و سپس گفته: این حدیث از سعد و طلحة بن عبید اللّه و جابر بن عبد اللّه نیز روایت شده و براى آن طرق متعددى است، و از ابى سعید خدرى و حبشى بن جناده و جریر بن عبد اللّه و عمر بن خطاب و ابى هریره نیز روایت شده و حافظ ابن المغازلى در «مناقب» خود عشره مبشره را از جمله یكصد تن راویان حدیث غدیر شمرده و طلحه نامبرده از آنها است، و جزرى شافعى در «اسنى المطالب» ص 3 نامبرده را در شمار راویان حدیث غدیر از صحابه ذكر نموده است.
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات