صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سوره مومنون
آیه 74
(و به راستى كسانى كه به آخرت ایمان ندارند، از راه [درست‌] سخت منحرفند.)

1 ـ اصبغ بن نباته از على درباره سخن خداوند: «و ان الذین لا یؤمنون بالاخره عن الصراط لناكبون» نقل كرد كه گفت: از ولایت ما.

آیه 93 تا 95
( بگو: «پروردگارا، اگر آنچه را كه [از عذاب‌] به آنان وعده داده شده است به من نشان دهى‌- پروردگارا، پس مرا در میان قوم ستمكار قرار مده.»- و به راستى كه ما تواناییم كه آنچه را به آنان وعده داده‌ایم بر تو بنمایانیم.)

1 ـ عبد اللّه بن عباس و جابر بن عبد اللّه گفتند كه هر دو از پیامبر خدا شنیدند كه در حجة الوداع در منى فرمود: پس از من كافر نشوید به طورى كه بعضى از شما گردن بعضى را بزند و سوگند به خدا كه اگر چنین كنید مرا در لشكرى خواهید دید كه با شما مى‌جنگد، در این حال جبرئیل از پشت سر او شانه چپش را فشار داد و پیامبر به سوى او برگشت پس گفت: یا على را، پس این آیه نازل شد: «قل رب اما ترینى ما یوعدون» (کنایه از اینکه یا پیغمبر با شما میجنگد یا علی ).

2 ـ جابر بن عبد اللّه گفت: جبرئیل به پیامبر خبر داد و گفت: امت تو پس از تو اختلاف خواهند كرد، پس خدا به او وحى كرد: «قل رب اما ترینى- تا- الظالمین» گفت: آنان اصحاب جمل هستند، پیامبر آن را گفت و خدا چنین نازل كرد: «و انا على ان نریك ما نعدهم لقادرون» وقتى این آیه نازل شد، پیامبر شك نداشت كه به زودى آن را خواهد دید. جابر گفت: در آن هنگام كه در منى در كنار پیامبر نشسته بودم و او به مردم خطبه مى‌خواند، خدا را حمد و ثنا كرد و گفت: اى مردم آیا به شما نرساندم؟ گفتند: آرى. گفت: شما را چنین نیابم كه پس از من به كفر برمى‌گردید و بعضى از شما گردن‌ بعضى دیگر را بزند، آگاه باشید كه اگر چنین كنید، مرا در لشكرى خواهید دید كه صورت‌هاى شما را با شمشیر مى‌زنم. گویا كه از پشت، او را فشار دادند، سپس روى به سوى ما كرد و گفت: یا علىّ بن ابى طالب (ع) را. پس خداوند به او نازل كرد: «فاما نذهبن بك فانا منتقمون» «او نرینك الذى وعدنا هم فانّا علیهم مقتدرون» گفت: وقعه جمل.

آیه 101
( پس آنگاه كه در صور دمیده شود، [دیگر] آن روز میانشان نسبت خویشاوندى وجود ندارد، و از [حال‌] یكدیگر نمى‌ پرسند.)

1 ـ عبد اللّه بن عباس گفت: پیامبر خدا فرمود: هر حسب و نسبى در روز قیامت قطع مى‌شود به جز حسب و نسب من، اگر خواستید بخوانید: «فاذا نفخ فى الصور فلا انساب بینهم یومئذ و لا یتسائلون».

آیه 111
( من [هم‌] امروز به [پاس‌] آنكه صبر كردند، بدانان پاداش دادم. آرى، ایشانند كه رستگارانند.)

1 ـ عبد اللّه بن مسعود درباره سخن خداوند: «انّى جزیتهم الیوم بما صبروا» گفت: یعنى امروز بهشت را به آنان پاداش دادم به سبب صبر علىّ بن ابى طالب و فاطمه و حسن و حسین در دنیا بر طاعات و گرسنگى و فقر و صبرشان بر گناهان و صبرشان بر امتحان الهى در دنیا «انهم هم الفائزون» آنان نجات یافتگان از حساب هستند.
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات