صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جمعه 1 بهمن 1395 :: نویسنده : مستور
زیباترین ولادت
ولادت حضرت علی(ع) یکی از زیباترین فصل های کتاب آفرینش است که نشان دهنده مقام والا و پرتوی از عظمت آن امام هُمام می باشد. در شب ولادت ایشان، زمین غرق نور و معنویت بود و از آسمان نیز باران فضل و رحمت می بارید. ابوطالب که از شادی در پوست خود نمی گنجید، فریاد می زد: «ای مردم! دوست خدا در خانه خدا متولد شد.» رسول اکرم(ص) نیز در این رابطه فرمودند: به دنیا آمدن حضرت علی(ع) همانند تولد حضرت مسیح(ع)، مهم و معجزه آساست و خداوند علی(ع) را از نور من آفرید و ما هر دو از یک نور هستیم.» آری تولد حضرت مسیح(ع) معجزه ای بزرگ بود و حضرت مریم در آن هنگام از خانه خدا (بیت المقدس) خارج شد ولی فاطمه بنت اسد(س) به درون خانه خدا فرا خوانده شد و مهمان مائده های آسمانی گشت تا زیباترین تولد تاریخ بشریت، به نام مبارک حضرت علی(ع) ثبت شود.

زیباترین نام
نام حضرت علی(ع) نیز از زیباترین نام ها است. زیرا که از سوی خداوند متعال انتخاب شده است. هنگامی که ابوطالب برای دیدن فرزند تازه به دنیا آمده، وارد خانه کعبه شدند، این چنین فرمودند: «ای پروردگار! از اسرار غیبی خود ما را آگاه کن و نامی برای این کودک انتخاب فرما» در این هنگام آواز سروشی را شنید که می گوید: «به راستی که نامش از والایی، علی نهادیم و این علی از نام خداوند اعلی گرفته شده است.»

زیباترین مژده
روزی حضرت رسول(ص) با لب های خندان، وارد خانه حضرت علی(ع) شدند و خطاب به ایشان فرمودند: «یا علی(ع) آمده ام تا به تو مژده ای بدهم، آن مژده این است که همین ساعت، جبرئیل امین، پیامی از سوی خداوند متعال آورد که خداوند می فرماید: ای احمد! به علی(ع) مژده بده که دوستان و پیروان تو اهل بهشت هستند و رستگار می شوند.» در این هنگام حضرت علی(ع) سجده شکر به جا آوردند.

زیباترین زیور اخلاقی
رسول اکرم(ص) در منقبت حضرت علی(ع) می فرمایند: «ای علی! خداوند تو را به زیوری آراسته که هیچ بنده دیگری را به آن زیور نیاراسته است و آن زیور در نزد خداوند متعال بسیار ارزشمند است و آن زُهد است. یا علی! خداوند تو را به گونه ای خلق کرده که نه تو چیزی از دنیا می اندوزی و نه دنیا از تو بهره ای می برد، دوستی بینوایان را بر تو بخشید، آن گونه که تو به پیروی آنان و آنان به امامت تو دلخوش هستند.

زیباترین تربیت
هنگامی که حضرت علی(ع) متولد شدند، رسول خدا(ص) سی ساله بودند. ایشان از تولد حضرت علی(ع) بسیار شادمان شدند و با آغوش باز تربیت ایشان را برعهده گرفتند.حضرت علی(ع) در دامان پر مهر رسول خدا(ص) پرورش یافتند و معارف الهی را جرعه جرعه از سرچشمه وحی نوشیدند. ایشان در عالی ترین مکتب تربیتی رشد کرده، به درجات بالای اخلاقی و معنوی رسیدند و خود به زیباترین الگوی تربیت و اخلاق تبدیل شدند. زیبایی تربیت رسول اللّه، بعدها در رفتار، کردار و گفتار حضرت علی(ع) متجلی شد و این زیبایی با تربیت فرزندانی چون امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نمود بیشتری پیدا کرد.

زیباترین تربیت دوستان
سیره عملی آن امام هُمام، به گونه ای بود که دل ها را به سوی خود جذب می کرد و عقل ها را شیفته و واله خود می نمود. صدها نفر در مکتب تربیتی ایشان پرورش یافتند که هر یک الگویی برای مردم بودند. امام علی(ع) یارانی را تربیت کردند که چون پروانه ای گرد وجود مقدس آن حضرت می گشتند و از محضر آن جناب فیض می بردند. آنان حاضر بودند در راه دفاع از حریم ولایت جان خود را فدا کنند و در راه گسترش اسلام ناب محمدی به مبارزه با طاغوت ها بپردازند. کمیل، مقداد، ابوذر و سلمان از جمله این یا ران هستند.

زیباترین قوانین کشورداری
نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر یکی از زیباترین متونی است که در رابطه با آئین و احکام کشورداری در طول تاریخ بشریت نگاشته شده است. این فرمان از چهارده قرن پیش تا کنون، به صورت یک منشور جاودانه و انسانی در تاریخ و فرهنگ اسلامی باقی مانده است. مخاطب نامه حضرت، تنها مالک اشتر نیست بلکه تمام انسان ها، در تمام مکان ها و زمان ها مخاطب آن هستند. احکام و قوانین این نامه همچون آفتابی عالمتاب بر تمام آفاق شرق تا غرب، نور و گرما بخشیده است.

زیباترین مشاهدات قلبی و غیبی
حضرت علی(ع) مانند رسول اکرم(ص) دارای مشاهدات قلبی و غیبی فراوانی هستند. رسول اللّه(ص) در این مورد فرمودند: یا علی(ع) آنچه که من می شنوم، تو نیز می شنوی آنچه را که من می بینم، تو نیز می بینی و تنها تفاوت من با تو این است که تو پیامبر نیستی ولی وزیر هستی».

حضرت علی(ع) در مورد مشاهدات خودمی فرمایند: «هنگامی که وحی بر پیامبر خدا(ص) نازل شد، در آن هنگام من نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبوت را (از رسول خدا(ص)) استشمام می کردم. در آن هنگام صدای ناله شیطان را شنیدم که از پرستش خود ناامید شده بود.»

زیباترین پیشنهاد در مورد تعیین مبدأ تاریخ اسلام
خلیفه دوم پس از فتح مداین، تصمیم به ثبت تارخی گرفت. نظر خودش این بود که مبعث پیامبر، به عنوان آغاز تاریخ اسلام باشد. بعضی نیز زمان فوت رسول خدا(ص) را پیشنهاد می کردند. لیکن حضرت علی(ع) اظهار داشتند که تاریخ اسلام را از زمانی که رسول خدا(ص) از سرزمین شرک خارج شد یعنی از زمان هجرت ـ آغاز و ثبت کنند این پیشنهاد زیبا، مورد استقبال تمام مسلمانان قرار گرفت و مبدأ تاریخ اسلام شد.

زیباترین زندگی
حضرت علی(ع) زندگی بسیار ساده و بدون تجملی داشتند و تمام امکانات مادی و معنوی خود را در راه گسترش اسلام خرج می کر دند. زندگی علی(ع) الگویی برای تمام اقشار جامعه است. این زندگی ساده و معنوی به ثروتمندان نشان می دهد که چگونه می توانند یتیم نوازی کنند و به داد محرومین و مستمندان برسند و چگونه می توان در پرتو صدقه و انفاق، به ثروت خود رنگ خدایی زده و آنرا در راه دین خرج کرد.

زیباترین جملات در رابطه با یک زندگی ساده
«اگر بخواهیم غذای خویش را از عسل مصفا و مغز گندم و لباسم را از ابریشم و حریر قرار دهم، قدرت مالی دارم ولی هیهات که نفس بر من پیروز شود.» «خداوند بر پیشوایان حق واجب نموده است که زندگی خویش را مطابق با زندگی ضعیف ترین افراد زیر پرچم خود قرار دهند، تا فقر و پریشانی بر آنان فشار نیاورده و نگران نسازد...»«چگونه من از امکانات خویش، رفاه زندگی فراهم سازم، در حالی که شاید در حجاز و یمامه، کسی باشد که با شکم گرسنه و جگر داغ و تشنه بخوابد و آرزوی سیر شدن را در سر می پروراند؟ آیا سزاوار است که به من «امیر المؤمنین» بگویند ولی شریک غم ها و غصه های مردم نگردم؟

«خداوند مرا امام و پیشوای خلقش قرار داده و بر من واجب ساخته که در طعام و نوشیدنی و لباسم مثل ضعفای مردم باشم تا فقرا در زندگی فقیرانه خود به من تبعیت نمایند.»

زیباترین درس امانتداری
شبی حضرت علی(ع) برای حسابرسی بیت المال، مشغول محاسبه بودند و چراغی نیز روشن بود و حضرت در پرتو نور آن کار می کردند. در این هنگام «عمرو بن عاص» وارد شد و در کنار ایشان نشست. هنگامی که محاسبه تمام شده حضرت چراغ را خاموش کردند و از «عمرو» خواستند که در بیرون در زیر نور مهتاب با هم گفتگو نمایند. این کار ایشان زیباترین درسی است که می توان در زمینه امانتداری و توجه به اموال عمومی به آن استناد کرد. به راستی که از زندگی حضرت علی(ع) زیباترین درسها را می توان فرا گرفت.

زیباترین منزلت در پیشگاه خداوند
حضرت علی(ع) در نزد خداوند متعال از منزلت و قرب ویژه ای برخوردار بودند. ابن ابی الحدید می گوید: روزی حضرت علی(ع) از رسول گرامی اسلام(ص) خواستند که در حق ایشان دعایی بنمایید. رسول خدا(ص) فرمودند: خداوندا! به حق علی در نزد خودت، علی را بیامرز. علی(ع) که از این دعا تعجب کرده بودند، فرمودند: ای رسول خدا(ص) این چه دعایی است؟ و ایشان فرمودند: مگر نزد خداوند، کسی گرامی تر از تو هست که او را شفیع درگاه خدا سازم؟

زیباترین سخن و نفوذ آن
سخنان حضرت علی(ع) دارای تأثیر و نفوذ بسیار فراوانی بود. دوست و دشمن به این تأثیرات عجیب اعتراف می کنند. ابن عباس که خود خطیبی زبردست بود، اشتیاق خود را به شنیدن سخنان آن حضرت و لذت بردن خویش را از کلام نغز ایشان کتمان نمی کرد و می گفت: بعد از سخن پیامبر اکرم(ص) از هیچ سخنی به اندازه این سخن سود نبردم. تأثیر کلام حضرت در همام به شریح نیز به قدری بود که او دیگر طاقت نیاورد و مانند مرغ محبوس که از زندان تن به تنگ آمده است و آرزوی پرواز دارد، به سوی آسمان ها پرواز کرد. آری هر کس که پای منبر ایشان می نشست، سخت تحت تأثیر قرار می گرفت مواعظ وی دل ها را می لرزاند و اشک ها را جاری می ساخت.

زیباترین اعتکاف
روزی در ایام اعتکاف، حضرت علی(ع) در مسجد کوفه معتکف شده بودند. هنگام افطار عربی نزد ایشان آمد و حضرت مقداری از افطار خود را که از نان جو بود، به ایشان دادند. آن مرد آنرا نخورده و به طرف منزل امام حسن(ع) و امام حسین(ع) حرکت کرد و بعد از آن که با آنها هم غذا شد، عرض کرد: مردی غریبی را در مسجد کوفه دیدم که جز نان جو چیزی برای خوردن نداشت، خیلی دلم برایش سوخت. اگر اجازه بدهید کمی از این غذا را برای او ببرم. حسنین(ع) با شنیدن این جملات به گریه افتادند.

منبع : مجله گلبرگ مهر 1379، شماره 7نوع مطلب : متن ادبی، 
برچسب ها : زیبا، خدا، امام، خداوند، نور، حضرت علی(ع)،
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic