صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دوشنبه 12 فروردین 1398 :: نویسنده : مستور
امیر بیان علی (علیه السلام) در ابتدای این فراز از خطبه نورانی 175 نهج البلاغه به گوشه ای از علم و دانشی که خالق هستی در اختیارش گذاشته اشاره نموده و در این باره می فرماید: «سوگند به خدا، اگر بخواهم مى توانم هر كدام شما را از آغاز و پایان كارش، و از تمام شئون زندگى، آگاه سازم، امّا از آن مى ترسم كه با اینگونه خبرها نسبت به رسول خدا (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) كافر شوید. آگاه باشید كه من این اسرار گرانبها را به یاران رازدار و مورد اطمینان خود مى سپارم. سوگند به خدایى كه محمّد (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) را به حق برانگیخت، و او را برگزید، جز به راستى سخن نگویم».

«وَ اللَّهِ لَوْ شِئْت أَنْ أخْبِرَ كلَّ رَجلٍ مِنْكمْ بِمَخْرَجِهِ وَ مَوْلِجِهِ وَ جَمِیعِ شَأْنِهِ لَفَعَلْت وَ لَكِنْ أَخَاف أَنْ تَكْفروا فِیَّ برَسولِ اللَّهِ صلی الله علیه وآله أَلَا وَ إِنِّی مفْضِیهِ إِلَى الْخَاصَّةِ مِمَّنْ یۆْمَن ذَلِكَ مِنْه وَ الَّذِی بَعَثَه بِالْحَقِّ وَ اصْطَفَاه عَلَى الْخَلْقِ مَا أَنْطِق إِلَّا صَادِقاً وَ قَدْ عَهِدَ إِلَیَّ بِذَلِكَ كلِّهِ وَ بِمَهْلِكِ مَنْ یَهْلِك وَ مَنْجَى مَنْ یَنْجو وَ مَآلِ هَذَا الْأَمْرِ وَ مَا أَبْقَى شَیْئاً یَمرّ عَلَى رَأْسِی إِلَّا أَفْرَغَه فِی أذنَیَّ وَ أَفْضَى بِهِ إِلَیَّ أَیّهَا النَّاس إِنِّی وَ اللَّهِ مَا أَحثّكمْ عَلَى طَاعَةٍ إِلَّا وَ أَسْبِقكمْ إِلَیْهَا وَ لَا أَنْهَاكمْ عَنْ مَعْصِیَةٍ إِلَّا وَ أَتَنَاهَى قَبْلَكمْ عَنْهَا».(1)

سخن گهربار مولای متقیان علی (علیه السلام) حکایت از آن دارد که آنچه از علم و دانش امیرالمؤمنین امام علی (علیه السلام) به دست ما رسیده، تنها قطره ای از دریای موّاج علم و دانایی آن بزرگ مرد تاریخ بشریت محسوب می شود به گونه ای که اگر تمام آن به دست مردم می رسید، به خاطر نداشتن ظرفیت لازم برای دریافت چنین معارفی، از مسیر حق دور گشته، و به لحاظ فکری و عقیدتی دچار انحراف شدیدی می شدند.

در حدیثی زیبا رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله و سلّم) در این باره می فرماید: «إِنَّ فِیکَ شَبَهاً مِنْ عِیسَى بْنَ مَرْیَمَ وَ لَوْ لاَ أَنْ تَقولَ فِیکَ طَوَائِفٌ مِنْ أمَّتِی ما قَالَتِ النَّصارى فِی عَیسَى بْنَ مَرْیَمَ لَقلْت فِیکَ قَوْلا لاَتَمرّبِمَلاَ مِنَ النَّاسِ إِلاَّ اَخَذوا التّرَابَ مِنْ تَحْتِ قَدَمَیْکَ یَلْتَمِسونَ بِذلِکَ الْبَرَکَةَ»(2) :تو به عیسى بن مریم (علیه السلام) شباهتى دارى (از نظر زهد و عبادت) و اگر از این بیم نداشتم که گروهى از امتم درباره تو (غلوّ کنند و) همان بگویند که درباره عیسى بن مریم گفتند، سخنى درباره تو مى گفتم که از کنار هیچ جمعیّتى از مردم عبور نمى کردى، مگر آن که خاک زیر قدم هاى تو را براى تبرّک بر مى گرفتند!

سخن گهربار پیامبر عزیز اسلام (صلی الله علیه وآله و سلّم) بیانگر آن است که فضائل و ویژگی های بی نظیری که در امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) وجود داشت از نظر کمی و کیفی به اندازه ای است که درک آن از سوی افراد عادی و معمولی نا ممکن و محال خواهد بود، و لذا به منظور صیانت و حفاظت از حوزه فکری و عقیدتی مردم، و این که دچار افراط و عقاید غلو آمیز نسبت به امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) نشوند از بیان تمام حقایق در مورد ایشان پرهیز شده و تنها به گوشه ای از فضائل آن امام عزیز، آن هم در حد ظرفیّت مخاطبین اشاره شده است.

چرا بدون معطلی جواب می دهی؟!

آنچه از روایات معتبر به دست می آید آن است که ظرفیت علم و دانش مولای متقیان علی (علیه السلام) به اندازه ای وسیع و گسترده بود که بر تمام رموز و ریزه کاری های علوم مختلف تسلّط کامل داشت، به گونه ای که در مقابل هیچ پرسش و مسئله ای، دچار حیرت و سرگردانی نمی شد، و بلافاصله و بدون ذرّه ای معطلی به پاسخ و حل آن می پرداخت .

ابوالمۆید موفق بن احمد خوارزمی که از اکابر علمای اهل سنت است در کتاب مناقب خود نقل می کند که: «روزی عمر بن الخطاب از امیرالمۆمنین علی (علیه السلام) پرسید: چگونه است که هرگاه از حکمی از احکام یا از مسئله ای از مسائل از شما می پرسند بدون معطلی جواب می دهی؟!

امیرالمۆمنین (علیه السلام) در پاسخ به عمر، ابتدا کف دست مبارک را در مقابل او باز کرده و سپس فرمود: چند انگشت در دست من است ؟! عمر فوری گفت: پنج انگشت. حضرت فرمود: چرا تأمل و فکر نکردی؟! عمر گفت: نیازی به فکر نداشت زیرا پنج انگشت در مقابل من حاضر بود.

حضرت فرمود: تمام مسائل و احکام و علوم در مقابل من مانند این کف دست حاضر است لذا در پاسخ به سۆالات بدون تأمل جواب می دهم.(3)

آموزگار او کیست؟!

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در ادامه به آموزگاری که این اطلاعات ناب و علوم بی نظیر را در اختیارش قرار داده اشاره می کند و می فرماید: «وَ قَدْ عَهِدَ إِلَیَّ بِذَلِكَ ك لِّهِ وَ بِمَهْلِكِ مَنْ یَهْلِك وَ مَنْجَى مَنْ یَنْج و وَ مَآلِ هَذَا الْأَمْرِ وَ مَا أَبْقَى شَیْئاً یَمرّ عَلَى رَأْسِی إِلَّا أَفْرَغَه فِی أذنَیَّ وَ أَفْضَى بِهِ إِلَیَّ أَیّهَا النَّاس إِنِّی وَ اللَّهِ مَا أَحثّكمْ عَلَى طَاعَةٍ إِلَّا وَ أَسْبِقكمْ إِلَیْهَا وَ لَا أَنْهَاكمْ عَنْ مَعْصِیَةٍ إِلَّا وَ أَتَنَاهَى قَبْلَكمْ عَنْهَا»: پیامبر اسلام (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) همه اطلاعات را به من سپرده است، و از محل هلاكت آن كس كه هلاك مى شود، و جاى نجات كسى كه نجات مى یابد، و پایان این حكومت، همه را به من خبر داده و مرا آگاه کرده است. هیچ حادثه اى بر من نگذشت جز آن كه در گوشم نجوا كرد، و مرا مطّلع ساخت.

فرمایش مولای متقیان بیانگر رابطۀ بسیار عمیق و تنگاتنگی است که میان آن حضرت و پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) در حوزه علم و دانش وجود داشته است، که براساس روایات معتبر این ارتباط به اندازه ای محکم و استوار بود که شب و روز به محضر مبارک پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله و سلّم) می رسید و از علوم ناب و معارف بی نظیر آن حضرت بهرمند می شد.

در کتاب ارزشمند سلیم بن قیس از زبان مبارک امیرالمۆمنین علی (علیه السلام) به این حقیقت تصریح شده و آن حضرت فرموده است: من هر روز یك بار و هر شب یك بار به خدمت پیامبر اکرم (صلى اللَّه علیه و آله و سلم) مى رسیدم و ایشان در آنجا با من خلوت مى نمود، و هر جا كه مى رفت من هم مى رفتم . اصحاب پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلّم) هم مى دانستند كه این كار را با غیر من نسبت به احدى از مردم انجام نمى دهد.

این برنامه گاهى در منزل من بود كه پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلّم) نزد من مى آمد! هر گاه من در یكى از منازلش به خدمت او وارد مى شدم با من تنها مى شد و به همسرانش دستور مى داد تا برخیزند و جز من و او كسى نمى ماند، ولى وقتى براى خلوت به خانه من مى آمد فاطمه و هیچ یك از دو پسرم (حسن و حسین) از پیش ما بر نمى خاستند.

برنامه چنین بود كه تا سۆال داشتم جوابم را مى فرمود، و وقتى ساكت مى شدم یا سۆال هایم تمام مى شد خود آن حضرت شروع مى كرد. آیه اى از قرآن بر او نازل نشد، مگر آن كه آن را برایم خواند و من برایش خواندم، و آن را بر من املا كرد، و من همه را به خط خود نوشتم، و از خدا خواست كه آن را به من بفهماند و در حافظه من قرار دهد.

این عبارات در كتاب بصائر الدرجات و تحف العقول چنین است: آیه اى درباره شب یا روز، آسمان و زمین، دنیا و آخرت، بهشت و جهنم، دشت و كوه، نور و ظلمت بر او نازل نشد مگر آن كه مرا به قرائت آن واداشت، و بر من املا نمود و به دست خود نوشتم، و تأویل و تفسیر، و محكم و متشابه، و خاص و عام، و اینكه آن آیه  چگونه و كجا و دربارۀ چه كسانى تا روز قیامت نازل شده را به من آموخت.

ظرفیت علم و دانش مولای متقیان علی (علیه السلام) به اندازه ای وسیع و گسترده بود که بر تمام رموز و ریزه کاری های علوم مختلف تسلّط کامل داشت، به گونه ای که در مقابل هیچ پرسش و مسئله ای، دچار حیرت و سرگردانی نمی شد، و بلافاصله و بدون  ذرّه ای معطلی به پاسخ و حل آن می پرداخت آیه اى از كتاب خدا را از روزى كه حفظ كرده ام ، پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلّم) تأویل آن را به من آموخت، و حفظ كردم و بر من املا كرد و من نوشتم و فراموش نكرده ام. آن حضرت هر چه از حلال و حرام یا امر و نهى، یا اطاعت و معصیت كه وجود داشت و یا تا روز قیامت اتفاق می افتاد را ترك نكرد و همه را به من آموخت و آن را حفظ كردم و یك حرف از آن را هم فراموش نكردم. سپس دست بر سینه من گذاشت و از خدا خواست كه قلب مرا پر از علم و فهم و فقه و حكمت و نور نماید و مرا طورى علم دهد كه جهل به من راه نیابد، و طورى حفظ كنم كه فراموشى به من عارض نشود.

روزى به پیامبر (صلى اللَّه علیه و آله وسلم) عرض كردم : یا نبى اللَّه، از روزى كه براى من آن دعا را كرده اى چیزى از آنچه به من آموخته اى فراموش نكرده ام، پس چرا بر من املا مى فرمایى و مرا امر به نوشتن آنها مى نمایى؟! آیا نسبت به من از فراموشكارى بیم دارى؟! حضرت فرمود: برادرم! بر تو از نسیان و جهل ترس ندارم. خداوند به من خبر داده كه دعاى مرا درباره تو و شریك هایت [امامان] كه بعد از تو خواهند بود مستجاب كرده است.(4)

چنانچه ملاحظه فرمودید : تلاش و کوشش امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در جهت کسب فیض از محضر مبارک پیامبر عزیز اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) یک تلاش مستمر و بی وقفه بود و براساس همین تلاش منحصر به فرد بود که رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در یک حدیث بسیار زیبا و همیشه ماندگار، رابطۀ علمی خود با امیرالمۆمنین علی (علیه السلام) را این گونه بیان نمود که:«أنا مدینة العلم و علی بابها»: (5) من شهر علمم و علی (علیه السلام) درب آن شهر است.

نکتۀ بسیار مهم آن است که مطابق روایات فراوانی که در منابع معتبر شیعه و اهل سنت وجود دارد امیرالمۆمنین علی (علیه السلام) حتی در لحظات پایانی عمر شریف پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله و سلّم) ارتباط علمی خود را با آن پیامبر گرامی قطع نکرد و در آن لحظات سرنوشت ساز نیز، از دریای بیکران علم و دانش آن بزرگوار به نحو احسن بهره مند شد، که ما در اینجا به عنوان نمونه به یکی از این روایات اشاره می کنیم.

عبدالله بن عمرو بن العاص نقل می کند که رسول خدا (صلی الله علیه وآله و سلّم) به هنگام مریضی در پایان عمر شریف فرمود:برادرم علی (علیه السلام) را صدا بزنید وقتی او را خواندند نزد پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلّم) آمد. آن حضرت او را با جامۀ خود پوشاند و سر مبارک را نزد او خم کرد هنگامی که امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) از نزد پیامبر بیرون رفت به او گفتند: یا علی! پیامبر به شما چه فرمود؟! حضرت در جواب فرمود: عَلَّمَنِی أَلْفَ بَابی فْتَح مِنْ كلِّ بَابٍ أَلْف بَابٍ :(6) یعنی رسول خدا هزار باب از علم را به من تعلیم فرمود که  از هر بابی هزار باب دیگر گشوده می شود.

مطابق آنچه در سطور بالا گفته شد جایگاه و موقعیت والای امیرالمۆمنین نمایان شد، که این خود ما را به این نتیجه می رساند که او تنها کسی است که پس از رحلت رسول گرامی (صلی الله علیه وآله و سلّم) شایستگی تصدّی مقام شامخ و والای امامت را داشت، و در جای خود به اثبات رسیده است که پس از ایشان نیز  امامان دیگر لیاقت چنین مقامی را دارند، بنابراین نشستن بر جایگاه خطیر امامت، از سوی دیگران خیانتی است بزرگ به جهان اسلام، که هرگز در پیشگاه خالق متعال مورد بخشش قرار نخواهد گرفت.

در پایان از پیشگاه حضرت حق  توفیق روز افزون و عمری با برکت را مسئلت می نماییم تا  بدین وسیله بتوانیم در مدت عمر خویش، با تلاش و کوشش اطلاعات مفید و سودمندی را نسبت به حضرات معصومین (صلوات الله علیه و آله) کسب نموده و در سایه این اطلاعات ارزشمند، با معرفت و شناخت بیشتری به استقبال کلمات آموزنده و سعادت آفرین آن عزیزان برویم، و با عمل به گفتار سودمندشان پایانی درخشان را برای خود به ارمغان آوریم.


پی نوشت ها :
1- فرازی از خطبه 175 نهج البلاغه، ص 330 ترجمه محمد دشتی
2- كافی (ط - دارالحدیث)، ج 15، ص 149
3- برگرفته از کتاب اول مظلوم عالم علی (علیه السلام)؛ نوشتۀ هادی عامری، ص255  
4- اسرار آل محمد، ترجمه کتاب سلیم، ص 271
5- الأمالی( للصدوق)، ص 345
6- بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج 38، ص 331، باب 68.
منبع : حوزهنوع مطلب : امام علی (ع)، 
برچسب ها : امیربیان، علی علیه السلام، مولای متقیان علی (ع)، نهج البلاغه،
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic